Bogu i ludziom bezgranicznie oddany

Red

Wystawę stałą poświęconą Słudze Bożemu ks. Stanisławowi Sudołowi otwarto w zabytkowej plebanii w parafii Dzikowiec.

 14 STYCZNIA 2019

W związku z trwającym procesem beatyfikacyjnym Sługi Bożego ks. Stanisława Sudoła została otwarta wystawa zatytułowana: „Sługa Boży ks. Stanisław Sudoł – Bogu i ludziom bezgranicznie oddany”. Na wystawie zaprezentowano pamiątki, sutanny, ornaty, obrazy, księgozbiory i inne rzeczy osobiste, z którymi był związany Sługa Boży ks. Stanisław Sudoł oraz paramenty liturgiczne, których używał do sprawowania sakramentów i posługi duszpasterskiej. Całość ekspozycji podzielona jest na dwie części: pierwsza wystawiennicza, w której w witrynach ekspozycyjnych zostały zaprezentowane historyczne przedmioty, druga edukacyjna, zawiera prezentację multimedialną opowiadającą o życiu i pracy duszpasterskiej Sługi Bożego, dzięki której młodzi ludzie mogą „dotknąć historii” i poznać ją bezpośrednio ze źródeł.

Odremontowana, zabytkowa plebania podzielona została na kilka pomieszczeń. W ich wnętrzu umieszczono sześć planszy informacyjnych, na których przedstawiono biogram ks. Stanisława Sudoła ilustrowany fotografiami i dokumentami archiwalnymi przybliżającymi jego świątobliwe życie i działalność duszpasterską. W strefie ekspozycji zaprezentowano zabytkowy konfesjonał, sutanny i ornaty oraz oryginalne meble i przedmiotu codziennego użytku. Dzięki takiej aranżacji wnętrza udało się stworzyć pierwotny wystrój, który pozwala mocniej odczuć realność miejsca, w którym żył Sługa Boży. W sali edukacyjno-wielofunkcyjnej umieszczono książki, kazania, rękopisy oraz materiały używane do nauczania wiernych, a także młodzieży szkolnej, których używał ks. Sudoł. Strefa edukacyjna została wyposażona także w kiosk multimedialny z prezentacją przygotowaną dla wszystkich grup wiekowych w języku polskim i angielskim. Izba Pamięci stanowi bardzo ważny element dziedzictwa kulturowego i służy integracji społecznej, budowaniu świadomego i mądrego społeczeństwa opartego na silnych korzeniach cieszącego się, że z tej dzikowieckiej ziemi wywodzi się Sługa Boży ks. Stanisław Sudoł. Na inauguracji Izby Pamięci obecny był postulator procesu beatyfikacyjnego ks. dr Jan Biedroń, księża z dekanatu raniżowskiego, przedstawicieli władz samorządowych Gminy Dzikowiec, uczniowie nauczyciele Zespołu Szkół im ks. S. Sudoła w Dzikowcu a także wielu mieszkańców Dzikowca.

Realizację Izby Pamięci wsparły środki z ministerialnego programu działań muzealnych Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Na podstawie: https://diecezjasandomierska.pl/bogu-i-ludziom-bezgranicznie-oddany/